NarodowyBaletGruzji

Historia „Sukhishvili” i czołowe osiągnięcia

Narodowy Balet Gruzji „Sukhishvili” założony został w 1945 roku przez dwójkę tancerzy pedagogów: Iliko Sukhishviliego i Nino Ramishvili. Sukhishvili był w okresie międzywojennym wyróżniającym się tancerzem opery narodowej w Tbilisi i czołowym solistą gruzińskim swoich czasów. W latach trzydziestych jego kariera nabrała międzynarodowego rozgłosu, kiedy osiągnął zawrotny sukces w Londynie i zdobył pierwszą nagrodę na jednym z prestiżowych konkursów baletowych. Sukhishviliemu, który w latach trzydziestych kształcił się w Moskwie w zakresie zarządzania instytucjami kultury, marzyła się idea powołania do życia zespołu, którego twórczość łączyłaby tradycję gruzińskiej muzyki ludowej z nowoczesnymi trendami modernistycznymi. Zamysł ten mógł dojść do skutku po tym, jak poznał swą przyszłą żonę, Ramishvili. Podobnie jak on była wybitną osobowością sceniczną odgrywającą najbardziej wymagające i popisowe role teatru operowego w stolicy. Po powołaniu do życia baletu stała się jego główną choreografką i nauczycielką tańca.

Balet „Sukhishvili” był pierwszym profesjonalnym zespołem baletowym w Gruzji. Dopiero po jego powstaniu zaczęły pojawiać się inne tego typu grupy, jednak żadna z nich nie dorównała mu sławą i poziomem wykonawczym. Dużą rolę dla funkcjonowania baletu miała charyzma jego założycieli oraz doświadczenie, wizja i serce, jakie wkładali w rozwój ich artystycznego „dziecka”. Niezwykle ważną postacią był również twórca kostiumów Simon (Soliko) Virsaladze, który swą sławę zdobył wcześniej jako jeden z czołowych radzieckich projektantów nie tylko na niwie baletowej, ale także operowej i filmowej.

Nie byłoby wielkiej przesady w stwierdzeniu, że dzięki powyższej trójce artystów muzyka Gruzji stała się popularna nie tylko w najbliższym otoczeniu Związku Radzieckiego i państw bloku wschodniego, ale także na Zachodzie i w końcu na całym świecie. Początkowe sukcesy baletu „Sukhishvili” otworzyły mu drogę na salony największych scen muzycznych, teatralnych i operowych globu. Dzięki temu grupa cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony zarówno oczarowanej występami publiczności, jak i menedżerów i grup impresaryjnych. Do największych osiągnięć zespołu należały występy w londyńskiej Royal Albert Hall, rzymskim Koloseum, nowojorskich The Metropolitan Opera i Madison Square Garden. Do legendy przeszły przedstawienia w La Scali w roku 1967. Gruziński balet był wówczas pierwszym zespołem tańców ludowych w historii, który miał okazję przekroczyć próg mediolańskiej opery, uznawanej za jedną z najbardziej konserwatywnych muzycznie. Mało tego, gruzińscy tancerze dali tam aż czternaście koncertów, prezentując włoskiej publiczności różnorodność nieznanych dotąd w tej części Europy tańców, melodii, charakterystycznych układów choreograficznych i ukazując mistrzostwo techniki wykonawczej.

W ciągu lat zmieniał się nieco repertuar, liczebny skład oraz dyrekcja baletu „Sukhishvili”, wciąż jednak jego stałą cechą jest ogromna popularność i zachwyt, jaki wzbudza wśród publiczności na całym świecie. Świadczy o tym ilość dotychczasowych koncertów i miejsc, do których zespół zawitał – jak dotąd grupa dała około dwudziestu tysięcy występów w blisko stu krajach świata.

Więcej na temat grupy Sukhishvili oraz jej słynnych członków znajdziesz tutaj.